Jakość środowiska wewnętrznego (IAQ) i ochrona przed zanieczyszczeniem smogiem wnętrza budynków

1. dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz, prof. PK, Wydział Inżynierii Lądowej

1. prof. dr inż. arch. Sabina Kuc, Wydział Architektury
  2. dr hab. inż. arch. Teresa Kusionowicz, prof. PK, Wydział Architektury
  3. prof. dr hab. inż. Witold Żukowski, Wydział Inżynierii I Technologii Chemicznej
  4. dr inż. J. Müller, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
  5. dr inż. Katarzyna Nowak, Wydział Inżynierii Lądowej
  6. dr inż. Anna Dudzińska, Wydział Inżynierii Lądowej
  7. mgr inż. Katarzyna Nowak-Dzieszko, Wydział Inżynierii Lądowej
  8. dr inż. arch. Ewelina Panasiuk, Wydział Architektury

Współczesnym budynkom stawia się wysokie wymagania nie tylko w zakresie ich wpływu na środowisko zewnętrzne (zużycie materiałów i energii, emisja gazów cieplarnianych itp.), ale także dotyczących szeroko rozumianej jakości środowiska wewnętrznego (IAQ). Jednym z parametrów jest komfort cieplny we wnętrzu budynków. Materiały zmienno-fazowe (PCM), wbudowane w przegrody budynku, pozwalają na istotną poprawę warunków cieplnych bez stosowania masywnych technologii i energochłonnych rozwiązań instalacyjnych.

Komfort cieplny jest badany i analizowany nie tylko w obiektach mieszkalnych czy biurowych, ale także we wnętrzach nietypowych, jak obiekty sportowe lub jurta mongolska, adaptowana do warunków polskich.

Innym z parametrów oceny jakości środowiska jest skład powietrza wewnętrznego. Oprócz dwutlenku węgla i zestawu toksycznych związków chemicznych wpływ na jakość powietrza ma stężenie różnych frakcji pyłów zawieszonych w powietrzu, określanych skrótem PM (particulate matter). Jednym ze źródeł  takich pyłów jest wnikanie do wnętrza pyłowych zanieczyszczeń z powietrzem zewnętrznym. Szczególne warunki topograficzne, klimatyczne i infrastrukturalne w Krakowie są przyczyną rekordowego zanieczyszczenia powietrza w mieście i jego otoczeniu. Bardzo istotne stają się więc odpowiedzi na cały szereg pytań związanych ze stężeniem pyłów zawieszonych w powietrzu, np.:

• w jaki sposób i z jaką intensywnością pyły zawieszone w powietrzu zewnętrznym przedostają się do wnętrza budynków;
  • czy warunki w budynkach są faktycznie korzystniejsze niż w ich otoczeniu;
  • w jaki sposób powinna funkcjonować w czasie wysokiego zanieczyszczenia wentylacja;
  • jak rozwiązać sprzeczność między wymaganą wymianą powietrza a ochroną przed napływem zanieczyszczeń z zewnątrz itp.

1. Dudzińska, A.; Kisilewicz, T. Alternative Ways of Cooling a Passive School Building in Order to Maintain Thermal Comfort in Summer. Energies 2021, 14, 70. https://dx.doi.org/ 10.3390/en14010070.\
  2. Kisilewicz T., Nowak-Dzieszko K., Relationship between indoor and outdoor particulate matter (PM) concentration in the educational building, 8-th International Building Physics Conference IBPC 2021, Copenhagen, Denmark, 25-27 September 2021.
  3. Kisilewicz, T.; Nowak-Dzieszko, K.; Nowak, K.; Kuc, S.; Ostrowska, K.; Śliwiński, P. How to Adapt Mongolian Yurt to the Modern Requirements and European Climate—Airtightness versus CO2 Concentration? Energies 2021, 14, 8544. https://doi.org/10.3390/en14248544.
  4. Nowak, Katarzyna; Kisilewicz, Tomasz; Berardi, Umberto; Zastawna-Rumin, Anna, Thermal performance evaluation of a PCM-integrated gypsum plaster board, Materials Proceedings – 2023, Vol. 13, Iss. 1, 8 s., https://www.mdpi.com/2673-4605/13/1/39, 10th MATBUD’2023 Scientific-Technical Conference, Cracow, Poland, 19-21.04.2023. – doi: 10.3390/materproc2023013039. – ISSN 2673-4605.
  5. Dudzińska, Anna; Kisilewicz, Tomasz; Panasiuk, Ewelina: Impact of material solutions and a passive sports hall’s use on thermal comfort, ENERGIES, ISSN: 1996-1073, publikacja: listopad 2023.

1. Development of PCM encapsulated light weight aggregate concrete wall panels for thermal comfort in Buildings (Opracowanie paneli ściennych z lekkiego betonu zawierającego materiał fazowo-zmienny (PCM) dla zapewnienia komfortu cieplnego w budynkach), WYMIANA BILATERALNA NAUKOWCÓW pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Indii, umowa PPN/BIN/2019/1/00212, czas trwania 2021-2023.
  2. Udział w projekcie: Measuring Envelope products and systems contributing to next generation of healthy nearly Zero Energy Buildings — MEZeroE, Grant Agreement number: 953157 — MEZeroE — H2020-NMBP-TO-IND-2018-2020 / H2020-NMBP-TO-IND-2020.