Rewaloryzacja i ochrona zasobu dziedzictwa kulturowego Wiślicy

1. Dr hab. Klaudia Stala, Prof. PK, Wydział Architektury

1. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka, emerytowany Profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
  2. dr hab. inż. arch. Dominika Kuśnierz-Krupa, Wydział Architektury
  3. dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk, Wydział Architektury
  4. Dr Katarzyna Kołodziejczyk, Wydział Architektury (dyscyplina sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki)
  5. Dr inż. arch. Dominik Przygodzki, Wydział Architektury
  6. Dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec prof. PK, Wydział Architektury
  7. Dr hab. inż. Tomisław Gołębiowski prof. PK, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
  8. Dr inż. Bernadetta Pasierb, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
  9. Dr hab. inż. Tomasz Kisielewicz prof. PK, Wydział Inżynierii Lądowej
  10. Dr inż. Katarzyna Nowak, Wydział Inżynierii Lądowe

Tematyka badawcza realizowana przez grupę dotyczy wielokierunkowych i interdyscyplinarnych studiów w obszarze miasta Wiślica. Ten średniowieczny ośrodek, położony jest na terenie województwa świętokrzyskiego, w powiecie buskim. Niegdyś, obok Krakowa i Sandomierza, Wiślica była liczącym się ośrodkiem dawnej Małopolski. Geneza jej powstania oraz zasób zabytkowy sprawiają, że ten zapomniany przez wielu  zespół urbanistyczno-architektoniczny jest szczególnym przykładem złożonego zespołu osadniczego, na który składają się: rezerwat archeologiczno-architektoniczny „Regia”; grodzisko w „Łąkach”; relikty I oraz II kościoła romańskiego; relikty  kościoła św. Mikołaja; relikty kościoła św. Marcina; zespół kościoła kolegiackiego pw. Narodzenia NMP z dzwonnicą oraz plebanią (dom Długosza) oraz 9-polowy układ urbanistyczny miasta lokacyjnego.

Grupa podejmuje takie zagadnienia badawcze jak: Perspektywiczne zagospodarowanie stanowiska archeologicznego „Regia”; Rozpoznanie reliktów średniowiecznego ratusza zlokalizowanego w Rynku i sposób jego ekspozycji w przestrzeni publicznej; Rozpoznanie reliktów zamku (dworzyszcza) i bramy zamkowej Władysława Łokietka zlokalizowanego w obrębie murów miejskich w rejonie odcinka północnego i ich uczytelnienie; Rozpoznanie i udokumentowanie przebiegu murów miejskich z wyznaczeniem strefy ochronnej, oraz wyznaczenie możliwych granic rekonstrukcji; Użytkowanie Grodziska na Łąkach jako miejsca tradycyjnych i historycznych manifestacji i wydarzeń, oraz multimedialnych spektakli edukacyjnych i promocyjnych; Restytucja odcinka kolejki wąskotorowej jako atrakcji turystyczno-kulturowej; Zagospodarowanie Placu Solnego, jako centrum informacyjnego i „logistycznego” Trasy Turystycznej; Opracowanie i wdrożenie systemu informacji wizualnej VISLICIA ANTICA na obszarze regionalnego systemu komunikacyjnego; Opracowanie i wdrożenie systemu międzynarodowej promocji Wiślicy i współpracy z miastami historycznymi w ramach UE (m. innymi: Fiesole i San Gimignano oraz Znojmo) oraz Opracowanie i ofertowa koncepcja Wiślicy jako wiodącego elementu w regionalnym produkcie kulturowo-turystycznym

1. Kołodziejczyk, D. Przygodzki, Podziemia kolegiaty w Wiślicy: unikalne relikty średniowiecznej sztuki architektonicznej. Problematyka ich zabezpieczenia, konserwacji i ekspozycji / Basement of the collegiate Church in Wiślica: unique relics of medieval architecture–their protection, conservation, and display, „Wiadomości Konserwatorskie = Journal of Heritage Conservation”, nr 66, 2021, ss. 156-171.
  2. Stala, Wiślica – a challenge and inspiration to contemporary conservation thought, [w:] „Wiślica project: contemporary musealisation of three archaeological areas in Wiślica – Poland”, F. Fabbrizzi (red.), Wyd. Edifir-Edizioni Firenze, 2022, s. 61-64, 184-185, (współpraca międzynarodowa z F. Fabbrizzi, Uniwersytet Florencki).
  3. Kadłuczka, Wiślica: la metropoli perduta, [w:] „Wiślica project: contemporary musealisation of three archaeological areas in Wiślica – Poland”, F. Fabbrizzi (red.), Wyd. Edifir-Edizioni Firenze, 2022, s. 7-12, 164-165, (współpraca międzynarodowa z F. Fabbrizzi, Uniwersytet Florencki).
  4. Przygodzki, M. Szarkowska, Restoration of medieval gords on the example of the „in the meadows” gord in Wiślica: a case study, „Architectus”, 2023, Nr 2 (74), s. 41-48, 100 pkt.
  5. Karczmarczyk, D. Przygodzki, Podziemia kolegiaty w Wiślicy: eksperyment architektoniczno-inżynierski dla statycznego i przeciwwilgociowego zabezpieczenia unikalnych reliktów zabytkowych budowli sakralnych, „Wiadomości Konserwatorskie – Journal of Heritage Conservation”, 2023, nr 73, s. 57-69, 100 pkt.

Realizowane projekty naukowe i prace B+R, oraz złożone wnioski projektowe:

1. Przygotowano i złożony wniosek projektowy do konkursu HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-01 — Europe’s cultural heritage and arts – promoting our values at home and abroad, 2022.
  2. Przygotowano i złożony wniosek projektowy do konkursu NCN OPUS-24 pn. „Chronologia obiektów wczesnej architektury monumentalnej w Polsce w świetle datowań zapraw murarskich”, Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka, Dr hab. Klaudia Stala, Prof. PK, Dr Katarzyna Kołodziejczyk, Dr inż. arch. Dominik Przygodzki, z Prof. dr hab. inż. Marek Antoni Krąpiec (AGH).